Quilling - inspirace a návod


V posledním chlubícím se tvořivém článku :) jsem slíbila návod na quillingové tvoření, takže žádné kudrlinky okolo, jde se na věc.

Možná by ale nebylo na škodu nejprve si tuto techniku trochu přiblížit. Co tedy je quilling? Jedná se o tvoření, které je založeno na práci s papírovými proužky. Ty se většinou navíjí na jehlu k tomu určenou (lehce seříznutá počeštěná špejle nebo párátko bohatě postačí :)) a vzniklá kolečka se pak podle představ a fantazie následně tvarují a slepují do obrazců...


Technika, které se někdy říká "papírový filigrán", spatřila světlo světa pravděpodobně již ve středověku, přesné místo vzniku známo není, ale první zmínky o tomto tvoření pochází z okolí Itálie a Francie. Masově se však quilling rozšířil během posledních dvou, tří let a není v tom sám, mám za to, že tomu hodně napomáhá internet a ačkoliv na něj někdy dost nadávám, v tomto případě říkám "Zaplať Pán Bůh!" :).
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se jedná o jednu z nejdostupnějších tvořících technik s minimálními náklady, ovšem s maximálním efektem. Že to zní až moc hezky? Ale ono tomu tak vážně je :).

Na quillingové tvoření budete potřebovat:

- nůžky
- lepidlo
- jehlu na navíjení papírových proužků - Na internetu ji seženete za 38 kaček (třeba tady), sama prozatím používám tenčí špejli, do které jsem vytvořila zářez, který mi slouží k snadnému navíjení, ale jehlu si časem určitě pořídím, špejle toho moc nevydrží.
- papírové proužky - dají se koupit na internetu (je to pohodlnější), můžete si je ale vyrobit i doma - délku i šířku si zvolíte sami, já používám šíři 0,5 cm, délku podle toho, jaký velký zrovna potřebuji tvar, ale většinou to není víc, než 15 cm. Papír je klasický kancelářský bílý nebo barevný z papírnictví, proužky stříhám nůžkami, protože skartovačka (fakt se mi ta myšlenka ze začátku jevila jako geniální nápad :)) zklamala, proužky byly na okrajích potrhané.


Návod:

- proužek papíru zasuňte do zářezu špejle
- otáčejte špejlí a proužek naviňte
- opatrně sejměte motáček papíru ze špejle a položte na podložku
- nechte ho rozvinout do požadované velikosti, pak volný konec proužku přilepte lepidlem - to aby se dále nerozvíjel
- vytvarujte dle svých představ a je hotovo! :)


Tedy alespoň částečně, opakujte tolikrát, kolik dílků na svůj quillingový výtvor potřebujete, části naaranžujte a poté k sobě slepte. Hotový výtvor můžete zafixovat přestříkáním bezbarvým lakem ve spreji nebo přetřením z jedné strany zlehka namočeným štětečkem v lepidle Herkules. A teď už je vážně hotovo!
Abych nezapomněla, kdyby se vám náhodou nedařilo a váš první výtvor nevypadal podle vašich představ, nezoufejte. Byla jsem na tom podobně, ale s každým dalším výtvorem to bylo lepší a lepší. Není to sice ještě dokonalé, ale já na ty fígle jednou přijdu. Chce to jen trochu trpělivosti a fantazie :).

32 komentářů:

 1. Každopádně, když se to nepovede, je to ekologicky snadno likvidovatelné.

  OdpovědětVymazat
 2. Teda to je nádhera, o tom jsem ještě neslyšela.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to moc krásné. Něco takového si určitě zkusím

  OdpovědětVymazat
 4. Zbožňuji quilling! Máš to nádherné, já jsem se zbláznila do quillingových broučků :) Dělají: "Quil, quil, quil." :)

  OdpovědětVymazat
 5. Jsi šikovná a trpělivá Loni na vánoce jsem dostala knížku "Snadný quilling" no moc mi to nešlo :)

  OdpovědětVymazat
 6. Moja domýšľavosť začala čítať nadpis a prečítala *quilting*.

  OdpovědětVymazat
 7. To je krásne! :) O tejto technike som počula, ale zatiaľ som ju nevyskúšala.

  OdpovědětVymazat
 8. Tý jo, ty ses rozjela! Koukám ,že jsi od píchání plynule přešla k motání , ale je to nádherné!

  OdpovědětVymazat
 9. Jani, moc krásný! Možná by na ty proužky stálo za to pořídit řezačku. Já bych ji k tomu potřebovala nutně, mám problém i nastříhat proužky na vánoční řetězy

  OdpovědětVymazat
 10. To je úžasné, co se dá svést se špelkou a několika proužky papíru! :-*

  OdpovědětVymazat
 11. mankote janinko ty jsi taaak šikovnáááááááá, motýl je nádherný..   

  OdpovědětVymazat
 12. Moc vám děkuji za milé komentáře :)!

  OdpovědětVymazat
 13. wow, ten motýlek je prostě.... parádní - jsi šikulka

  OdpovědětVymazat
 14. Motýl je nádherný a ty zeleno-žluté dekorace také. Návod jsem si přečetla a sedíc za klávesnicí jsem si v duchu řekla, že bych to mohla někdy vyzkoušet. Až do tvého minulého článku jsem vůbec neměla tušení, že něco takového existuje.

  OdpovědětVymazat
 15. Páni, asi mi vypadnou oči z důlku Ten motýl je opravdu dokonalý, prostě perfektní! Ty jsi člověk z jiné planety, tohle není možný Ale dobře no, tak asi je, ale nechápu to Quilling je pro mě hodně velká výzva, nevím, jestli bych to zvládla, zkusit to samozřejmě můžu, jako dekorace na Vánoce je to moc pěkné Barevně to vypadá hnedle jinak, je to takové živější a veselejší.

  OdpovědětVymazat
 16. To jsou vážně krásné výtvory. Ten motýlek je prostě úžasný. :)

  OdpovědětVymazat
 17. No to jsou vážně krásné věci

  OdpovědětVymazat
 18. [21]: Děkuji moc , doporučuji, mě to úžasně uklidňuje. Tedy až na to následné čištění prstů od lepidla .

  OdpovědětVymazat
 19. [23]: Děkuji a přeji hodně štěstí!

  OdpovědětVymazat
 20. Není to tak složité jak se zdá. Děláme to i s malými dětmi. Hledala jsem tu nějaký návod do seminárky, ale zklamala...

  OdpovědětVymazat
 21. [25]: Inu, je jasné, že se nemohu zavděčit všem, přeji hodně štěstí v dalším hledání!

  OdpovědětVymazat
 22. Quilling je ůžasná relaxace, úplně jsem mu propadla, všem doporučuji

  OdpovědětVymazat
 23. [28]: To opravdu ano, každou chvíli něčemu propadávám .

  OdpovědětVymazat
 24. Já na quilling používám skartovačku. Skartovačky mi hodně pomáhají vytvořit proužky, které lepím k sobě. Proužky nemusí být jen vedlejším produktem, dají se zužitkovat http://www.mistrkancl.cz/vazba-laminace-rezani/skartace/

  OdpovědětVymazat

Milí čtenáři, děkuji vám za nakouknutí a komentář :).