Pěstitelka plísní

 

...aneb můj školní deníček pokračuje...

Na začátku září dostal prvorozený ve škole úkol - během dvou týdnů vypěstovat plíseň, kterou pak měl zkoumat na hodinách biologie pod mikroskopem. No a protože byl potomek školně i pracovně dost vytížený, úkolu jsem se z vlastní iniciativy ujala já, přeci jen, kuchyň je moje království, byť v ní budu "vařit" jen plíseň :). Jako živnou půdu pro její růst měl být použit navlhčený chléb, který jsem pak neprodyšně zavřela do igelitového sáčku. A jak to dopadlo? Nechci se vytahovat, ale kdyby existovalo podobně zaměřené zaměstnání, myslím, že bych v něm nepochybně excelovala. Pěstitelka plísní by se v mém nudném životopisu rozhodně vyjímala! :)

Týden po zadání úkolu se celá třída prvorozeného dostala do karantény, další týden neměli ve škole praktika a když už to vypadalo, že by plíseň mohla zakusit svých pár minut slávy, zavřeli školu pro jistotu úplně. Včera přišel pokyn od profesora, že mají projekt ukončit. Jemu se to lehko řekne, ale utněte ze dne na den takový vztah, vždyť jsem s plísní strávila celý měsíc, pečovala o ní, přenášela jí do tepla, když bylo příliš chladno, aby měla prostor k bujení a starala se o ní jako o vlastní! Ona mě za mou péči odměnila rovnou šesti podobami, nejdřív jsem vyšlechtila plíseň zelenou, pak černou, žlutou, bílou, bílou chlupatou a nakonec vše završila krásně bílá houba. Takovou chlebovou krásku hned tak někde nenajdete! :)


63 komentářů:

 1. Teda ta je! To by chtělo i mikroskop. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leda, že bych tam ten chleba dávala po lžičkách, trochu už ke konci tekl. Trochu víc :D.

   Vymazat
 2. Taky pamatuju, no je to už 35 let, bože 😂😂, že jsme měli stejný úkol. Já pěstovala na citronu. Musím říct, že jsem to pak ještě x krát zopakovala, i když už žádné podobné zadání od paní učitelky nepřišlo. Dodnes nechápu, proč měla má máma, při nalezení mých výpěstků v aktovce, řeči, když já byla přitom jen "pilná" žačka. No ne?! 😂
  Měj prima dny, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pilná žačka, to si budu muset pamatovat, až zase budu tahat od druhorozeného z tašky poklady ze školního projektu Ovoce do škol :D.

   Vymazat
 3. :-)) To je vážně škoda, když takový úchvatný a krásně zbarvený výpěstek nenajde to své původní uplatnění. A má ta plíseň už aspoň nějaké své jméno? Synova spolužačka si tak kdysi z vlastní iniciativy pěstovala plíseň Augustýnu :-)
  Jinak mě teda fascinuje ta mechově zelená, tu jsme doma ještě na chlebu neviděli :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je fakt, že dávám jména kdečemu, ale u plísně mě to vážně nenapadlo :D. Jo, ta mechová je dobrá, chceš recept? :D

   Vymazat
 4. Paráda, aká krásna pleseň. Ale u mňa aj bez úloh občas takto krásne vyklíči či už na poslednom kúsku chleba, alebo v zle zavarenom kompóte 😖😖. Ale škoda tej námahy, ja by som poslala učiteľovi poštou, a menej ako 1+ nepýtala 😂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že pan učitel by to neocenil, už jsem to tu psala, ale ten chleba byl ke konci v už téměř tekutém stavu :D.

   Vymazat
 5. A veškerá tvá pěstitelská činnost byla ve finále zbytečná. Není to škoda? Každopádně tolik barev pohromadě jsem ještě neviděla.
  Oč je humánnější pěstovat plíseň, než projekt, který jsme museli absolvovat my. Pitvali jsme žížalu a i když je to už víc než 50let, pokaždé, když si na to vzpomenu, otřásám se hnusem.
  Hezké podzimní dny 🌹

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda je umřít, říkává moje maminka, plíseň si vypěstuju kdy se mi zamane :D. Myslím, že na žížalu se teprve chystají, ale raději se na podrobnosti neptám :D.
   I tobě hezké dny! :)

   Vymazat
 6. Jani, já to říkám pořád, v kuchyni jsi královna ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
 7. Milá PP,
  taky u mě vede zelená! Je jak krásný mešík.... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky se mi moc líbil, vypadal skoro jako ten mech, co mi vyrostl pod mým malým fikusem :D.

   Vymazat
  2. A byl to mech? ;)

   Vymazat
  3. Jsem slepá, tak jsem to šla zkontrolovat, jo, je to vážně mech :).

   Vymazat
 8. Ta je!!!
  Koupit mikroskop a pokračovat v projektu:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to bylo v takovém polotekutém stavu, byla jsem ráda, že jsem chleba dostala vcelku alespoň před objektiv :D.

   Vymazat
 9. Tý jo, ta je fakt hodně pěkná! Říkala jsem si, jestli některý z kluků nezapomněl svačinu ve škole, ale tohle byla "plánovaná" plíseň :D moc se ti povedla :) je škoda, že nemohla být ukázána ve škole :(
  Leník

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janinko, pak nemají mít tvoji potomci samé jedničky! A jelikož jsi úkol dobře fotoaparátem zdokumentovala, máš pro pedagoga materiál.Jsi Hvězda. Jiřina z N.
   s tou černou plísní opatrně, to je potvora...

   Vymazat
  2. Leni, moc děkuju! :) Neboj, pan profesor přijde s pokračováním :D.

   Vymazat
  3. Díky za upozornění, takhle dopodrobna jsem plísně nestudovala :D.

   Vymazat
 10. Když to funguje u lišejníků (i když se experti přou, jak přesně), každopádně bych takovou skvělou surovinu využil aspoň pro zkoumání, na které světové straně obrůstá chleba nejlépe :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na západ. Ale protože to bylo zároveň směrem do vyhřáté místnosti, tak ta světová strana asi neměla velký vliv :D.

   Vymazat
 11. Jéééj :D to je pěkně na prd, že tu školu zavřeli, to by se krásně zkoumalo :D

  OdpovědětVymazat
 12. No vida, tech druhů na kousků chleba... Škoda, že penicillin byl už objeven, byl by to dobrý námět na školní vědeckou práci.. 😂

  OdpovědětVymazat
 13. Doslova umělecké dílo :-).
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 14. Chlebík hraje všemi barvami! Já tohle mám po třech dnech bez máčení a pěstování, když si přinesu domů krájený chleba v igelitu. Když se nestihne do těch tří dnů sežrat, začne takhle krásně obrůstat taky... je vidět, že jíme opravdu "kvalitní" věci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dřív chleba neplesnivěl, protože nebyly igeliťáky, řekla bych, že chleba a jeho kvalita na tom vinu nemá. Spíš bych zbystřila třeba u toustového chleba, co má trvanlivost čtyři měsíce, to je divný a plný kvalitních surovin :D.

   Vymazat
  2. Zajímavý, mně chleba neplesniví ani v igelitu. I když takovej páten nebo šestej den už ano.... ale taky je fakt, že ten chleba každý den vytáhnu, když potřebuji zakrojit další krajíc, takže trochu luftuje.
   Moje bývalá šéfka mě naučila i to, když mám větší kus chleba, který nespotřebuju hned, tak třeba půlku schovat do ledničky a pak ji vytáhnout, až přijde čas. Zabírá to.
   (Ale ty dlouhotrvající perfektní stavy bez plísní, jak jsi uvedla u toho tousťáku, jsou mi taky podezřelé. Zřejmě narvaný konzervantama skrz naskrz.)

   Vymazat
  3. Ivanko, někde jsem četla, že chleba by se do lednice dávat neměl, protože ze sebe uvolňuje vodu a vysychá a to právě nejrychleji při nízkých teplotách v ledničce. To už je prý lepší čerstvý chleba zamrazit, když vím, že ho nespotřebuju.

   Vymazat
 15. Neotřelé, delikátní a opět jste tam u vás excelovali.
  Já se snažím a trávník tak zelený nemám, čím jsi hnojila ? :))))

  OdpovědětVymazat
 16. Přejel mi mráz po zádech - asi nadšením - když jsem tu ušlechtilou krásu viděla, ale to nic nemění na tom, že se skláním v hlubokém obdivu. Bravo!! paní pěstitelko. :D Něco podobného jsem viděla naposledy, když si manžel po týdnu vzpomněla, že pořád ještě nosí v batohu svačinu, kterou nestihl sníst, chleba vypadal podobně, řízek jsem neměla odvahu zkoumat, letělo to do kamen pohromadě. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ti převelice! :) Tvá příhoda s řízkem mi připomněla, že moje maminka taky kolikrát lovila podobné poklady z mé školní tašky :D.

   Vymazat
 17. Manžel si pochopitelně vzpomněl, ne vzpomněla, s osobní identitou žádný problém nemá. To já spíš s hlavou. :O

  OdpovědětVymazat
 18. Ty jsi hotová plísňová královna, to je přímo ukázková plíseň! :) Bohužel jsme na základní škole takový úkol neměli, pamatuji si jen na pokusy s klíčením semínek :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ti :). Druhorozený je na střední škole a tam se dělají běžně pokusy, o kterých si na základních školách můžou nechat jen zdát. Ale když je pokrokový učitel, i základka umí překvapit :).

   Vymazat
 19. Každý plesnivý dědek musí blednout závistí.
  Inspirovalo mne to, k večeři si dám hermelín.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, taky jsem ho včera povečeřela :).

   Vymazat
  2. Tak dovol, abych ti napsala, že tvůj komentář jsem soukromě vyhodnotila jako nejlepší, závidím! Jiřina z N.

   Vymazat
 20. Od té doby před dvěma lety, kdy jsem si nějakou plíseň našmdrlala do oka, jsem z plísní úplně hysterická.

  OdpovědětVymazat
 21. Je vidět, že jsi správná hospodyňka. Taková plíseň by se každému nepovedla... Nebude náhodou zabírat na covid? :-) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík! :) Jestli by zabírala, to netuším, chleba jsem už vyhodila do koše. Tedy spíš vylila :D.

   Vymazat
 22. Je vidět, že ti všechno kvete pod rukama, i ty plísně!
  Jseš šikovná ve všech oborech, patlání, píchání a teď i pěstování plísní.
  Kreativní!
  A mnohobarevné.
  Hanbba těm, kdo ukončili tak originální pokus a znectili tím tvou několikadenní úsilí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta poslední věta komentáře je jako z nějakého revolučního slovníku, super! :D
   A moc děkuji! :)

   Vymazat
 23. Zasloužila bys jedničku a pochvalu. Vzpomínám si, že podobnou plíseň vypěstovali i naši kluci. Ovšem to nebyl žádný pokus ani projekt, ale jejich nebetyčná blbost, když zapomněli na začátku prázdnin svačinku v aktovce....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ti :), taky jsem řešila s klučičí svačinou podobný problém :D.

   Vymazat
 24. To ale pech! Takový výstavní exemplář, z něho by měla vzorky pod mikroskop celá třída.
  Ale stejně by mě zajímalo, zda by nestačilo koupit "plísňový" sýr nivu. Bylo by to rychlejší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Niva by byla rychlejší, ale zase bychom byli ochuzení o ten zážitek z pozorování růstu. A taky by nebyla tak krásně "rozkvetlá" :D.

   Vymazat
 25. Úplně jsi mi připomněla seriál Cizinka (Outlander) - hlavní hrdinka tam také pěstuje plíseň, aby pak mohla vyrobit něco jako penicilin. :D

  OdpovědětVymazat
 26. Tak takhle pestrou plíseň jsem opravdu ještě neviděl - to se pozná talent! Škoda, že nedošlo k přezkoumání ve škole, myslím, že bys možná i změnila osnovy. :D

  OdpovědětVymazat
 27. Kdyby takový úkol dostala moje holka ta by stačilo zajít do jejího pokoje často se tam totiž nacházelo něco podobně kvetoucího. Pamatuji si, že jsem za postelí našla sklenici, která byla obrostlá mechem bleděmodré barvy. Do té doby ani po té jsem nikdy nic podobného neviděla. Škoda že mě nenapadlo si ji vyfotit. Naštěstí holka přehodnotila svůj vztah k místnosti která je její a už pár let pravidelně uklízí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bleděmodrá? Kam se na ní hrabe moje mechově zelená! :D Tento týden druhorozený vypěstoval bílou - na banánu, kterou zapomněl v krabičce na jídlo v aktovce, kterou nepoužívá měsíc :D.

   Vymazat
 28. Nádhera, ty barvičky! Penicilin jedna radost! :D

  OdpovědětVymazat

Milí čtenáři, děkuji vám za nakouknutí a komentář :).