Falešný patchwork, hvězda - návod


Přeleze nepřelezitelné, podleze nepodlezitelné, už jsem to tu kdysi psala. Jo, to jsou přesně ty sudičky :), co se mezi sebou při sudbě poštěkaly a já kvůli nim teď musím překonávat ty výzvy a postupovat do vyšších "levelů". A jedna taková výzva, dalo by se říci, jedna z největších, se mi naskytla právě teď. Ještě donedávna jsem si myslela, že o falešném patchworku vím naprosto všechno a že mě nemůže vůbec nic překvapit. A ono zatím... ta hvězda! Než jsem přišla na to, jak ji udělat koukatelnou, dostala tolik jmen, že by se za to nemusela stydět ani středně velká parta dlaždičů. A mně to navíc stálo tolik mrtvých šedých buněk, mozkovna trpěla a na internetu nikde žádná rada! Ona totiž tahle milá hvězda nejde dělat klasickým patchworkem od středu tak, jak se dělá třeba vánoční koule, protože do 360 stupňů pět pravých úhlů prostě nenarvete, ani kdyby jste se na hlavu stavěli... :) Nakonec mě napadlo řešení středu při pohledu na jeden obrázek s klasickou patchworkovou hvězdou z látky, která nemá s mým pícháním vůbec nic společného, ale díky bohu za ni, protože ještě chvíli a moje mozkovna by byla dutá. Takže, jak na to?

Na výrobu hvězdy budete potřebovat:

Špendlíky - HODNĚ ŠPENDLÍKŮ. HODNĚ MOC ŠPENDLÍKŮ :). Doporučuji špendlíky krátké, někdy se jim říká aranžérské, které mají poloviční délku, než bývá obvyklé. Vřele je doporučuji, hotová hvězda pak není tak těžká, na jednu takovou, protože byla opravdu veliká, jsem jich spotřebovala cca 600.
Cena balení o hmotnosti 50 g byla 40 Kč, tipuji, jsem použila tak jedno, jedno a půl balení.

Stuhy - látkové, taftové, polyesterové, doporučuji šíři 2 až 3 cm. Stuhy jsem nastříhala na kousky, které jsou o něco málo delší, než je násobek jejich šířky - to znamená, že například stuha o šířce 2,5 cm, kterou jsem použila, měla po nastříhání na kousky délku cca 5,5 cm. Když se vám ale povedou kousky delší, není to vůbec na škodu. Na hvězdu jsem potřebovala 150 kousků (cca 825 cm) plus stuhu vcelku (asi 100 cm) na začištění okrajů. Saténové stuhy nedoporučuji, vypadají sice luxusně, ale mršky se rády třepí a vůbec dělají celkově tak nějak neplechu :).
Ceny se pohybují od třiceti korun výše za deset metrů obyčejné taftové stuhy.

Stuhu širokou - v tomto případě asi 6 cm šířky, budete jí potřebovat na zakrytí středu hvězdy po obou stranách, celkem bude třeba asi 12 cm délky stuhy (dva čtverce 6x6 cm). Rozmyslete si předem barvu, aby jste od toho mohli odvíjet a sladit celou hvězdu, později se to dost špatně mění :).

Polystyrenovou hvězdu - ta z návodu má velikost "od pacičky k pacičce" :) 20 centimetrů a seženete ji za 20 korun v každém lepším papírnictví, případně se dá sehnat i v dobré galanterii.

Propisku nebo kvalitní obyčejnou tužku

Ostré nůžky

Pro jemné prstíky náprstek :)


Na hvězdu si předkreslete linie, které vám pomohou k tomu, aby vytvářený vzor byl pravidelný.
V návodu budu používat termín "pacičková" (delší) a mezipacičková" (kratší) linie, případně pacičky a mezipacičky. Infantilní jsem dost, to je pravda, nicméně tohle s tím nemá moc co dělat, prostě nevím, jak to jinak nazvat. Howgh :).


Doprostřed hvězdy přišpendlete čtverec široké stuhy.


Asi centimetr od středu hvězdy přišpendlete stuhy tak, aby byl špendlík zabodnutý zhruba na předkreslené "pacičkové" linii.


Podle obrázku přehněte stuhy tak, aby nebyly středové špendlíky vidět a přišpendlete dolní dva kraje vzniklých trojúhelníků.


Mezi vzniklé trojúhelníky tímto stylem přišpendlete stuhu, poté z ní vytvořte už známý trojúhelník...


...a opakujte pětkrát.


Teď to bude chvíli jako přes kopírák... :)
Podle obrázku začněte další řadu...


...pět trojúhelníčků na pacičky.


A další řadu...


...pět trojúhelníčků na mezipacičky.


A dalších pět na pacičky...


...a pět na mezipacičky.


Protože stuhy nepokryjí svou šířkou celou packu, budete ji nejspíš muset, podle potřeby a velikosti vaší hvězdy, obléknout trochu i ze strany. Přišpendlete dva kousky stuhy z každé strany...


...a opakujte pětkrát.


A znovu pět trojúhelníčků na pacičky...


...a pět na mezipacky.


A pozor změna - jednou na pacičky...


...podruhé na pacičky...


...a potřetí na pacičky.


Podle potřeby zakryjte vykukující polystyren. Já musela použít ještě dva kousky stuhy těsně za mezipacičkou.


Opakujte pětkrát a máte jednu půlku hotovou. Tedy... téměř :).Ještě musíte zastřihnout přečuhující cípy stuh a pevně připnout kraj špendlíky...


...asi takto.


Když se vám obě půlky sejdou, můžete začít s kamuflováním bordelu, tedy začišťováním hrany :).


Rovnou NEUSTŘIŽENOU! stuhu přišpendlete dvěma špendlíky.


Ohněte doleva...


...a asi po půl až centimetru přeložte doprava.


Téměř v místě ohybu přišpendlete dvěma špendlíky...


...a přehněte doleva. A teď opakujte, dokud nemáte hvězdu celou "obmotanou" - přehnout doprava, přišpendlit, přehnout doleva, přehnout doprava, přišpendlit, přehnout doleva...


A je hotovo! :)


Pro příznivce falešného patchworku přidávám na TUTO stránku všechny mé návody a inspirace na toto téma :).

40 komentářů:

 1. Jsi velmi pilná. Krásná hvězda, krásně zpracováno, nafoceno, popsáno.

  OdpovědětVymazat
 2. Při čtení jsem několkrát omdlela vyčerpáním z představy, co by následovalo, kdybych to vzala do ruky já

  OdpovědětVymazat
 3. To je taková nádhera a tolik práce!!!! Jste strašně moc šikovná a také hodná, že se podělíte s námi se všemi o Vaši šikovnost. Zkouším vše,co dáváte na Váš blog,hvězdu mám koupenou dávno,ale netroufala jsem si. Teď je to tedy výzva!!! Momentálně zkouším Kusudama větvičky a světe, div se! celkem mně to jde. Těším se, že vbrzku zpracujete i polystyrenový kužel na vánoční stromeček!

  OdpovědětVymazat
 4. Špendlíky, hóóóóódně špendlíků a máme vúdú jehlici...

  OdpovědětVymazat
 5. Vždycky jsem užasla nad takovými věcmi. Ale kolik špendlíků se na to vypotřebuje.

  OdpovědětVymazat
 6. Moc pěknej článek, moc pěknej blog. Zajímá mě i tvůj názor na můj blog. Prosím, koukni se a napiš mi jak se ti líbí. www.bellblog.blog.cz paa. Lucie.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak koukám že další položkou na seznamu co koupit budou špendlíky. Dodělávám první krabičku a jak tak na to hledím další tři budou určo potřeba....Našla jsem doma na začištění skvělou věc. Kdysi kdesi nevím už kde jsem si asi na hrabáku koupila kus ručně háčkované vložky šířky 2,5 centi. Teď jsem s tím začistila to srdíčko co jsem včera vyšmoulila a vypadá to taky dobře. Navíc to má výhodu v tom že se to přizpůsobí jakémukoli tvaru. Ještě chci udělat jedno šišku (chmelovou) a pak to nafotím a dám na blog....

  OdpovědětVymazat
 8. [1]: Děkuji mockrát, pilné právě skončilo volno, takže je na hodně dlouho po pilnosti .

  OdpovědětVymazat
 9. Jsi prostě nejlepšejší! a já konečně vím, co s tou svou hvězdou z loňska vyvedu! díky, díky, díky

  OdpovědětVymazat
 10. Ty jsi prostě mozkovna Je to úžasné

  OdpovědětVymazat
 11. Jak může být něco tak krásného "falešného"?

  OdpovědětVymazat
 12. [13]: Falešná svíčková je taky mňam ! A děkuji... :)

  OdpovědětVymazat
 13. móc pěkný, můžete mi prosím napsat kde se dá koupit ta hvězda děkuji Olga

  OdpovědětVymazat
 14. [18]: Děkuji :), já jsem jí koupila u nás v papírnictví a mají je i v galanterii, dá se sehnat i na internetu, třeba tady: http://www.potreby-pro-skoly.cz/polystyrenova-hvezda-20-cm/d-82138/.

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj Janinko toto "špendlíkování" se mi moc líbí a nějaké jsem si i udělala,ale tvoje výrobky jsou překrásné a precizní! Hvězdu jsem ještě taky nikde v obchodě neviděla.Určitě se k tobě vrátím a prohlédnu všechny tvé nádhery Snad už je přestěhováno a budeš mít čas na tvoření Alena

  OdpovědětVymazat
 16. Byla jsem na čumendu u VendyW a byla jsem zvědavá na "Janinku z mozkovny". No tedy, čumím dvakrát. Postup u hvězdy a to začištění je prostě geniální. Já tohle neumím a ani jsem se to nechtěla učit, ale jak mám v motu: nikdy neříkej nikdy, tak neříkám. Uvidíme. Je toho nějak moc, co jsem ještě nezvládla.

  OdpovědětVymazat
 17. [20]: Mockrát děkuji , moje tvoření není dokonalé, ale je moje, výtvory, které jsem  kolikrát viděla na jiných stránkách mi vyloženě vyrážely dech. Tvoření mi chybí, brzy se na něj zase vrhnu, stuhy už jsem našla .

  OdpovědětVymazat
 18. jste šíleně dobrá a musíte mít neuvěřitelnou trpělivost, přemýšlím ,jestli něco vyzkouším - jestli na to mám jako jestli mám na to nervy Moc pěkné kousky!!!!

  OdpovědětVymazat
 19. [23]: Velmi vám děkuji , trpělivosti je třeba, ale ono to tvoření velmi uklidňuje, tím se to vynahrazuje, zkuste a uvidíte .

  OdpovědětVymazat
 20. Téda, prohlížím si vaše stránky a kochám se a kochám. Zrovna jsem nostalgicky vzpomněla babiččinu skříňku.Byla plná stuh,prýmků,krajek, provázků, nádherných starých knoflíků a dalších pokladů.Vzal ji čas a dnes bych za ni byla moc ráda.Až mě tu ovanula vůně z té skříňky.

  OdpovědětVymazat
 21. Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč se tomu říká falešný patchwork? Děkuji

  OdpovědětVymazat
 22. [25]: Mockrát děkuji , je to milé vzpomínání, moje babička zase měla všude klubíčka vlny a háčkovací příze .

  OdpovědětVymazat
 23. Teeeda jste skvěl, užasná. Je to bomba, už se těším až to podle Vás vyzkouším

  OdpovědětVymazat
 24. [28]: Mockrát děkuji a přeji hodně štěstí při tvoření!

  OdpovědětVymazat
 25. Dekuji moc, hned zitra jdu shánět vše potřebné a pustím se do toho

  OdpovědětVymazat
 26. no nádhera idem sa učit velmi som rada že sa to dá podla vášho postupu velmi pekne dakujem

  OdpovědětVymazat
 27. [31]: Není opravdu zač, jsem ráda, že návod pomůže, hodně štěstí!

  OdpovědětVymazat
 28. To je krásné, chtěla bych to také umět.

  OdpovědětVymazat
 29. Do you have these instructions in English?  I love the stars, but can't read the language.

  OdpovědětVymazat
 30. Na takovou krásnou hvězdu, to chce hodně trpělivosti a šikovnosti. Obdivuji takové lidi.

  OdpovědětVymazat
 31. Pod mamčiným dohledem jsem se snažila sešít pravý patchwork a musím říct že je to velká machrovina a je to hodně o přesnosti a trpělivosti.

  OdpovědětVymazat
 32. [39]: Na šitý patchwork jsem si nikdy netroufla, raději jsem zůstala u špendlíků .

  OdpovědětVymazat

Milí čtenáři, děkuji vám za nakouknutí a komentář :).