Krtkův dort aneb "vem krtka lopatou"


Kromě toho, že se tak jmenovala jedna stará hra, kterou jste si mohli zahrát kdysi dávno v Americe na herních automatech, by se těmito slovy dal také nazvat návod na Krtkův dort. Se ví, že ne ten, co je na obalu námi uctívané modré krabičky se šlehačkovým krtincem na obrázku, nýbrž ten podle mého manžela.

"Co si to píšeš?"

"Nákupní seznam na Krtkův dort."

"To je jednoduchý, piš si: jeden středně velkej krtek, lopata a návnada."

"Může to bejt žížala?"

"Jo".

"Super, Bořek to jistí."


Na Krtkův dort je odborníkem prvorozený, jeho talent se projevil naplno pár let zpátky, kdy sám od sebe přišel pomáhat s pečením moučníků, pak je začal dělat s malým dohledem sám, aby plynule, během první loňské karantény, přešel na dorty. Konkrétně Krtkův dort je naše rodinná úchylka, kterou jsme vyšperkovali k dokonalosti tím, že ho děláme rovnou z dvojité dávky. A ačkoliv vždycky říkám, že se k téhle "prasárně" už nikdy nenechám přemluvit, stejně to tak vždycky dopadne. 
 

Nenechte se zmást, ten drobeček má skoro čtyři kila! :)


Ovšem tentokrát se přeci jen ozvaly zbytky zdravého rozumu a souhlasila jsem pod podmínkou, že to nebude obří krtinec, který se nám posledně málem nevešel do lednice, nýbrž Krtek na plech. Který se pro změnu zase nevešel na ten plech, nicméně s přebytkem krému jsme si doma všichni ochotně a hravě poradili. A kdo se bojí, že tohle je vrchol naší krtčí éry a že hranice už dál posunout nelze, může být v klidu, s našim apetitem to skutečně nehrozí! :)

78 komentářů:

 1. No teď jsi mě rozesmála,úplně jsem si tvého muže představila s tou lopatou,ale nakonec z toho vyleze lžička na dortík...Hned bych si dala...měj se fajn...

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě, že Bořek neumí číst, Janinko! :-)
  Musela jsem se smát, těm tvým skvělým rovnicím. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bořek je lama. Teda žížala, ale lama :D.
   Díky, jsem ráda, že jsem tě mohla rozesmát :).

   Vymazat
  2. No tak se už konečně rozhodni! Lama nebo žížalák? ;-) :-D

   Janinko, škoda, že potraviny nelze ke mně poslat... Protože jinak bych si u tebe objednala určitě nějaký bezlepkový dort (jak tě znám, určitě bys svedla rozlousknout i tenhle cukrářský oříšek)... Ach jo...

   Vymazat
  3. Lamí žížala :D.

   Bezlepek jsem nikdy nezkoušela, ale je fakt, že v současné době je na trhu spousta druhů mouky, takže s tím by se i poprat dalo. Tak alespoň takhle virtuálně, jen si tu mouku musíš odmyslet :).

   Vymazat
 3. Po přečtení nadpisu mi vytanula na mysli jedna epizoda z krtčích příběhů Zdeňka Milera, kdy rozkacený zahradník opakuje: "Zabít krtka, zabít krtka..."
  Tady je to o vytvoření krtince a ne ledajakého. A navíc doplněný úžasnými kreslenými obrázky a fotkami, které navozují Pavlovův reflex.
  Zdravím od poněkud poslintané klávesnice. 😃

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten díl jsem měla moc ráda, on ten krteček šel tomu štěstíčku (zahradníkovi s lopatou a tuším i nějakým chemickým sajrajtem) taky hodně naproti :D.
   A moc děkuji, Alenko! :)

   Vymazat
  2. Tak tohle si říkám, když rozhrabávám na zahradě ty hromady od toho nukleárního hovada který mi tu v zahradě reje. Teď jsem si tedy zakoupila čtyři solární krtkoplaše a zatím to vypadá, že se osvědčují. Nebo možná i pomohlo, že jsem nadbytečnnou vodu z plachty na bazénu zavedla hadicí přímo do krtčí chodby. Ovšem před Bobulí musím být zticha, neb Krtečka miluje...

   Vymazat
  3. Vendy, já vím, že to máš s krtkem těžký, ale nukleární hovado mě fakt rozesmálo! :D

   Vymazat
 4. Ty rovnice jsou skvělé :-D Akorát jsem teď nějakou záhadou dostala chuť na sladké a čirou náhodou skoro jako na krtkův dort :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt zvláštní, vůbec netuším proč? :D
   A moc děkuji! :)

   Vymazat
 5. Neee, já to nevidím, nevidím, vůbec si neumím představit to nebe v hubě...
  Měsíc a půl si odpírám vše sladké, a nyní na mne vykoukne toto :-). Vypadá to tak chutně ach jo. Včera jsem upekla manželovi tvarohovou bábovku (on na ní v poslední době naprosto ujíždí!), po bytě to vonělo. Jsem se musela pěkně nahlas pochválit, že si nevezmu ani jeden drobeček! A nevzala, a nevezmu.
  Když se podívám z okna na zahradu, je tam krtinců plno a ty fakt ráda nemám!
  Hezké dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi statečná žena! :) Já taky nejdřív nevidím, ale pak, no... je to peklo odolat! :D

   Vymazat
  2. Alenko, tak to já jako peču manželovi sladké ke kafi, on si pak dá jeden, dva kousky a zbytek mi dělá hubenou sukni.Nebo škrtí kalhoty. Janinko, to je parádní dort.Černý dort a černé kafe, ať každý vidí, že nejsem rasista.
   Jiřina z N.

   Vymazat
  3. Jiřinko, tou poslední větou jsi to rozsekla! :D

   Vymazat
 6. Jani, ty teda dokážeš udělat chutě. Hned bych zakrojila a kousíček by to určitě nebyl ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím, že dnes už by název "Vem krtka lopatou" přes stále útlocitnější úřady neprošel. A u nás - jako v zemi krtečkům zaslíbené - teprve ne! :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Takové vtípky o nebohém Bořkovi, chudák :D Krtkův dort dělala párkrát babička, ale už je to dávno... vypadá to skvěle, dala bych si :P :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bořek nemá mozek, on si to tak určitě nebere :D. A moc děkujeme! :)

   Vymazat
 9. Janičko, sluníčko můžu poprosit o recept? A postup?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem z toho vašeho krtince tak unešená, že i čárka mi utekla:-)))

   Vymazat
  2. Hani, moc děkuji :), ale já recept nemám, tohle je totiž jediný dort, který děláme z krabičky, takže návod je na obalu :D.

   Vymazat
 10. Jé, to je lopatka pevná polní vzor CS 412.

  OdpovědětVymazat
 11. Wau, ten je ale obrovský. Krtkův dort milujeme a nemůže chybět na žádné rodinné oslavě. Peču ho několikrát do roka, ale vždy z jedné dávky. :o)
  Jani, přeji hezké dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obrovský je to správné slovo, poprvé jsem byla vážně překvapená, co za monstrum z toho vzešlo :D.

   Vymazat
 12. Tak jsem si řekla, že se podívám k Janince a ejhle, zase svod, já snad uvařím hned zítra aspoň pudink. Vyhýbáme se sladkému, ale při takové provokaci to jde těžko. Paráda, máš dobrého "cukráře" a když mu uděláš ficku, dílo se podaří, že?♥♥♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My sladké taky moc nejíme, ale sem tam, obzvláště v téhle blbé době, prostě zhřešíme :).

   Vymazat
 13. Teda Jani, to je úžasné! Děláš mi chutě :P kéž bych si od tebe někdy něco mohla zobnout <3
  Jak se má vůbec Bořek? To už je asi kus "chlapa" :DD
  Leník

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, moc děkujeme :).
   Bořka jsem už pár dní neviděla, ale minulý týden na mě vystrčil hlavu, tak snad ještě žije :D.

   Vymazat
 14. Procházkovic, děláš ze mne otroka myšlenek. Celé dopoledne budu rovnat myšlenky, abych nesežrala půlku marmelády, která jako jediný zástupce cukru bydlí v mé domácnosti.
  Je nespravedlivé, že jedni beztrestně mohou a druzí jenom čumí.
  Úplně klidně upeč ten veliký, já si vezmu dovolenou :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak bacha, ono to zase tak beztrestný není :D, maximálně v případě dětí. My už se dostáváme do věku, kde je na figuře znát každé zrnko cukru. Ale jak už jsem psala výše, v téhle blbé době si takhle klidníme nervy a kalorie pak vyboxuju, takže cajk :).

   Vymazat
 15. Jé, já jsem krtkův dort ještě nikdy neměla a vypadá to lákavě. I v těch skleničkách.

  A prvorozený je fakt šikovný!

  OdpovědětVymazat
 16. Chvilku mě vylekala slova "Bořek to jistí". (chudák malej krásnej) :D
  Já sladké strašně miluju a krtkův dort jinak než je na obalu modré krabičky a ještě ten tvůj obří bych si fakticky dala. Nechceš udělat jednu rychlou zakázku? Já bych si objednala. :-) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si vůbec nejsem jistá, jestli je Bořek krásnej a už vůbec ne, jestli je malej. Řekla bych, že mu ten domácí kompost, co jsem mu ve váze vyrobila, dost prospívá :D.
   A děkujeme, Marcelko! :)

   Vymazat
 17. Ještě že Bořek žije!
  Pobavila jsem se - připomněla jsi mi taťku, ten je taky co slovo, to perla. Alespoň je doma veselo. 🙂 Dort vypadá božský!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máme s těmi hlavami rodin hodně podobné :D.
   A děkujeme, Nikčo! :)

   Vymazat
 18. Vypadá velmi lahodně, obzvlášť na řezu. :)
  U nás je taky velmi oblíbený, zatím jsem dělala jen z krabice, ale je příliš malý, musím vyzkoušet ten na plech, recepty mám uložené, tak jen se do toho pustit. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, milá Bev :).
   Máš pravdu, že z krabice je hotový dort malý, a proto ho děláme ze dvou krabic! :D

   Vymazat
 19. Bořek to doufám přežil. -) Kousek bych si dala, mňam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jo, přežil :D. Včera jsem ho chtěla dát konečně ven a než jsem myšlenku stačila zrealizovat, napadl tu sníh :D.

   Vymazat
 20. Naštěstí jsem zrovna vypila velkou sklenici kakaa, tak jsem výjimečně v klidu a nezávidím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kakao bych si dala zase já, ale vypít ho takhle navečer, tak mám ráno kilo nahoře :D.

   Vymazat
 21. Jsem asi jedna z mála, co Krtkův dort nejenže nepekla ale ani nejedla. Když tak koukám na ten tvůj, o moc jsem přišla!!! Taky jsem chtěla požádat o recept ale vidím že už se ptali přede mnou a není... Korpus bych nějak zvládla, mohla bys aspoň stručně popsat krém? Receptů jsem na Krtka našla hodně, ale radši bych osvědčený 😋

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na krém se používají dvě šlehačky, zbytek je zase z krabičky. V jednom sáčku jsou čokoládové pecičky, v druhém zřejmě cukr se želatinou nebo ztužovačem a nějakým aroma, koukala jsem na recepty a hodně vizuálně podobný byl tenhle - https://www.toprecepty.cz/recept/8360-domaci-krtkuv-dort/.

   Vymazat
 22. Jani, krtkův dort dělám taky, kluci to milujou. Dělám podle receptu od kamarádky rovnou na velký vysoký plech. Když už - tak pořádnou nálož. Já jsem z toho Tvýho Bořka tak zblblá. Šla jsem tuhle ke kontejneru s plasty, na silnici byla žížala a já nahlas: "Jé, Bořek"...Zdraví Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohu se zeptat na recept? Růženka u Itálie z komentáře výše by si ho chtěla taky upatlat :).

   Jů, Bořek je slavnej! :D

   Vymazat
  2. Krtkův dort na plech (na velký plech s vysokým okrajem)
   Těsto:
   32 dkg hladké mouky
   18 dkg cukru (dávám míň)
   3 vejce
   3 lžíce kakaa
   200 ml oleje
   200 ml mléka
   1 1/2 prášku do pečiva

   Krém:
   1 tvaroh v alobalu
   2 zakysané smetany
   1 šlehačka
   1 ztužovač šlehačky
   1 čokoláda na vaření 10 dkg
   1 vanilkový cukr
   trochu cukru moučka

   Banány - 6-7 větších

   Postup:
   Z bílků ušlehat sníh. Žloutky, cukr vyšlehat, přidat olej, mléko, mouku, kakao, prášky do pečiva, nakonec vmíchat sníh. Těsto nalít na vymazaný vysypaný plech, péci cca 30 minut. Z vychladlé buchty sežíznout asi 1cm vrchní vrtvy a rozdrobit.
   Krém: Ušlehat tvaroh, zakysané smetany + cukr. Do této směsi přidat již ušlehanou šlehačku a nakonec vmíchat vařečkou nastrouhanou čokoládu.
   Na buchtu dát podélně rozřezané banány,krém a rozdrobenou část buchty.
   Dobrou chuť ! Lenka
   www.babilenka.cz

   Vymazat
  3. Páni, ten vypadá skvěle!

   Vymazat
  4. Leni, ještě jednou moc děkuji, když nebude po ruce krabička, určitě vyzkouším! :)

   Vymazat
 23. Jak vidím a i čtu, tak vidím, že krabici s ingrediencemi na krtkův dort budu muset koupit. Já ho fakt ještě nikdy nedělala. Ale pro začátek jedna krabice bude stačit a pak se uvidí :-)))).
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vydrž, Hani, možná se nám tu objeví od Babi Lenky objeví recept! :D

   Vymazat
  2. Recept je v komentáři výše, v tom originálním je jenom šlehačka, ale tohle může být veliká dobrota :).

   Vymazat
 24. To je opravdu krtčí pastva pro oči, synek je moc šikovný :)

  OdpovědětVymazat
 25. Takové pamlsky a člověk si u nich bude připadat jako masožravec.
  Ty by sis mohla otevřít cukrárnu, u posledních dvou snímků mám reflex jako Pavlovův pes.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě, že jsem si tu cukrárnu neotevřela, pravděpodobně bych v minulém roce, nejpozději v tomto, zkrachovala...

   Vymazat
 26. Jo Krtek si nedá poroucet, jak velkou krytinu vytvoří

  OdpovědětVymazat
 27. MŇAM! Hned bych si krtkův dort dala. Chtěla jsem si ho udělat k narozeninám, ale zaboha jsem nikde nemohla sehnat tu směs od Oetkera, takže jsem nakonec udělala míša řezy. Taky dobré, ale na krtka mám chuť pořád. :-D

  Jinak, z technických důvodů jsem musela přesunout adresu blogu. Tak kdybys mě hledala, jsem tu: Moin Mondro :-) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď je prý nový druh Krtkova dortu, tak jsem na něj zvědavá :D.

   Děkuji ti za novou adresu, nerada bych tě ztratila z dohledu :).

   Vymazat
 28. Další z fantasticky lákavých kousků, už na řezu vypadá skvěle a stejně tak i zvenčí, a s těmi žížalkami je roztomilý.
  Též pohárky krémové jsou určitě stejně skvělé, jak vypadají. Opět parádní kousek a kluci, nebo aspoň jeden z nich, se fakt pomamili. Kdoví, třeba budou jednou vyhlášení cukráří. A když nebudou, tak si dovedou upéct doma dle vlastní fantazie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ti i za kluky, Ivanko :). Já tajně doufám, že se svým IQ bude mít Míša cukrařinu jen jako vedlejšák nebo koníček :D.

   Vymazat
  2. Určitě ano. Cukrařina opravdu není nejvýnosnější, i pokud je někdo v kurzu, je to jeden z tisíce nebo jeden z desetitisíce (třeba ta pražská cukrářka, co prodává zákusky jeden kousek od 150 Kč výš). Navíc, mít tohle jako koníčka je určitě víc nabíjející, než mít to jako práci. (Jen jsem chtěla říct, že i kdyby měl Míša problémy s prací, tímhle by se uživil.)

   Vymazat
  3. Proto jsem se na cukrařinu, i přes úžasné komentáře tady i na FB, které mě k tomu ponoukaly, nikdy nedala. Pro radost párkrát do roka jo, ale jinak, ani jako vedlejšák, ne. Zabere to hodně času a kromě materiálu i ten čas bych si cenila na velikou částku. A moje morálka mi říká, že tisíce za dort bych si říct nemohla, ale to už je můj problém, že jo :D.

   Vymazat
 29. Jít na krtka lopatou, by mi nedělalo problém. Jsem na něj velmi, velmi rozezlená!

  OdpovědětVymazat
 30. ...a tak vznikly krtkovy dortové skleničky...

  OdpovědětVymazat
 31. Keď už pre nič iné tak raz sa ohlásime na navstevu kvôli krtkovej torte. Ja ju tak milujem ale neviem upiect 🤩🤩 možno pre to že mne zatiaľ malý sracko asistuje iba vylizovanim misy. Som zvedavá do akej dokonalosti to ešte vysperkujes 😂😂

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Krtkově dortu není nic těžkého, když se oprostí člověk od toho, že je to polotovar z krabičky, pak už jen stačí jet podle návodu, zvládli to i kluci, s pomocí malého to zvládneš určitě taky, já ti věřím! :)

   Vymazat

Milí čtenáři, děkuji vám za nakouknutí a komentář :).