Beránková husa


U letošního pečení beránků jsem čekala ledasco - od odpadlých čumáčků na způsob Michaela Jacksona, přes chybějící nevykynutá ouška a tělíčka vypadající díky rozinkám a kandovanému ovoci jako po útoku vosího roje, až po vyhřezlá bříška a roztrhaná zádíčka, za která by se nemusel stydět ani vlkodlak. To, co jsem ale vytáhla z trouby tentokrát, předčilo všechna má očekávání. Ti dva beránci se prostě domluvili, že mě letos nepřivedou na pokraj šílenství a že si ani nebudu muset otevřít víno... A já se na tuhle tradici tak těšila! :) 

Z forem vypadli dva dokonalí beránci, kterým jsem nemohla vytknout ani fň. Tedy až na to, že jeden beránek nevypadá díky zvláštní formě ani trochu jako beránek, ale to si určitě z mých předešlých článků pamatujete. A tak přišla na řadu tradiční velikonoční transformace, letos už sedmá. Minulý rok od čtenářů padaly pro další ročník návrhy jako ježek, myš, hroch, nosorožec, morče, koala, surikata či ussurijský tygr. Už jsem byla rozhodnutá pro myš, když mi kolegyně v práci navrhla, že když má Matýsek tak rád husy, až udělám ji. Nápad se mi líbil, Matýskovi taky, a tak vám tedy mohu slavnostně představit beránkovou velikonoční husu. Nečekejte žádný estetický zázrak, ale slibuji, že na hladké celistvé polevě do příštího roku zapracuju :). 

Kubíček


Seznamte se, tohle je Kubíček...


Kubíček je realistická panenka, kterou, spolu s jeho sestřičkou Andělkou, používáme v domově k reminiscenční terapii. Jejich pořízení jsme dlouho zvažovali a oddalovali hned z několika důvodů - pořizovací cena není zanedbatelná, a pak jsme také nedokázali odhadnout, jak budou panenky přijaty (ať už klienty, nebo veřejností), jestli nebudou působit příliš infantilně. První problém se vyřešil díky sponzorovi, a ty další? Byly naprosto zbytečné... Tato dvě miminka totiž dokázala něco naprosto neuvěřitelného - rozmluvila i klientky s těžkou demencí. Díky nim jejich poškozené vzpomínky dostaly nový impuls, který jim připomněl, jaké to bylo, když ony samy měly děti. Něžně k sobě miminka tiskly, upravovaly jim oblečení a v jejich tvářích se zračilo štěstí a dojetí. Krásné reakce ze všech stran nás přesvědčily, že pořízení miminek bylo přesně tou investicí, jejíž návratnost mnohonásobně předčí pořizovací cenu. A to i přesto, že se ta návratnost nepočítá v penězích, ale v úsměvech a pohlazeních :). 

Nevzdělanci


V roce 2015 byl v Jablonci srovnán se zemí obchodní dům Jabloň, který tam stál něco málo přes čtyřicet let. Téměř přesně před sedmi lety bylo na jeho místě otevřeno obchodní centrum Central, kterému někteří místní nemohou přijít na jméno a raději si zlomí nohu, než aby tam vkročili. Nostalgicky vzpomínají na obchod, který patřil v době svého otevření k jedněm z největších v severočeském kraji, a nadávají na monstrum, které místo toho vzniklo. Mně osobně centrum nijak zvlášť nevadí, protože původní Jabloň taky nebyla kdovíjaká kráska, i když velký kaštan, který musel stavbě ustoupit, v mém srdci pořád své místo má. Nemám ráda běhání po obchodech, s povděkem tak kvituji, že mám vše na jednom místě a že můj choť už nemusí hrát bojovku "kde zaparkovat", protože centrum skrývá i garáže, které vytrhly trn z paty mnohým návštěvníkům města. Nejvíce se mi ale na Centralu líbí prostory sloužící k různým výstavám, které se často obměňují. A já bych vám jednu z nich, jejímiž autory jsou "Nevzdělanci", chtěla představit. 

Nevzdělanci je spolek neakademických malířů, jehož členové, krom svých vlastních děl, malují i obrazy společné, které ve výsledku tvoří fascinující směs desítek drobných detailů a mnoha zátiší v jednom. Trvá i týden, než podobný velkoformátový obraz spatří světlo světa. Jeho vznik je zprostředkováván živým vysíláním nebo je malován živě přímo mezi diváky, v obou případech od nich vzejde mnoho nápadů na zaplnění plátna. Autoři styl pojmenovali "Procesismus" a mě osobně tak zaujal, že jsem se na výstavu několikrát vrátila.

Ke každému obrazu přidávám koláž z detailů, které mě něčím zaujaly, je jich ale jen zlomek z celého díla, například jen u obrazu níže jsem napočítala více než 80 různě rozmístěných postaviček... :)

"Noční"

Tvoření se seniory III.


Od posledního tvořivého článku uběhl už nějaký ten pátek a já vám v něm představovala pítka pro ptáčky, která jsem vyráběla s klienty. Přiznávám, že jsem si na sebe tehdy upletla bič - čistit, dolévat vodu, a hlavně nezapomenout je před zimou uklidit. Jenže v prosinci z ničeho nic napadl u nás na horách sníh, což nás, horaly, jako každý rok, zaskočilo :), a pítka najednou ležela pod metrem sněhu. Náš údržbář ovšem dostal při odhazování sněhu z chodníku geniální nápad, jak tu metrovou hromadu ještě zvětšit. Když začal sníh po Vánocích tát, udeřily zase kruté lednové mrazy a já myslela, že pítka prožívají svou poslední hodinku (viz. obrázek na konci článku). Jakmile vykouklo sluníčko, nechala jsem led pomalu roztát a byla překvapená, že se pítkům vlastně vůbec nic nestalo. Tedy kromě neskutečné špíny a odpadlých ptáčků, kteří mě na tom všem asi překvapili nejvíce, protože hmota, kterou byli přilepení, se používá na spárování venkovních bazénů a měla by přežít velmi silný mráz bez problémů. Tato pítková story mě na čas vyléčila z dalších komplikovaných tvořivých nápadů, a já se na nějaký čas uchýlila do bezpečných vod papíru, barev a lepidla. A je mi tam dobře :). 

Aby si klienti chtěli něco vytvořit, nesmí to být těžké a musí je to bavit. A aby to nebylo těžké a aby je to bavilo, musí umřít hodně mých šedých buněk mozkových. Nakonec to ale vypadá, že jsem i tuhle nepříjemnost přelstila - ten, kdo vymyslel malování rozkouskovanou kuchyňskou houbičkou, uchošťoury, bublinkovou fólií nebo vidličkou, by zasloužil metál!

Rozkvetlá louka - plátno - uchošťoury, houbička, vidlička