Pro vás, kteří jste si přáli vědět, jak se taková mozaika vyrábí...
Co budete potřebovat:
Předmět, který budeme pokrývat mozaikou (v mém případě podnos) - musí být čistý a suchý.
Měkkou tužku na nakreslení motivu a gumu, protože JÁ ji potřebovala často...
Střípky mozaiky - použila jsem mozaiková sklíčka o tloušťce 0.1 mm, zdála se mi přirozenější a mnohem jemnější, než varianta 0,4 mm.
Štípačky, nebo speciální kleště na mozaiku - to pokud se nespokojíte s klasickým čtvercovým tvarem. Pokládání čtverců je sice rychlejší, se střípky různých tvarů si ale zase můžete více vyhrát, žádný vzor v tomto případě není nemožný.
Lepidlo na mozaiku - při lepení stačí velmi malá kapička na každé sklíčko.
Lepící pásku - tou jsem zakryla stěny podnosu, aby se nezašpinily při nanášení spárovací hmoty.
Hmotu na spárování, případně kapku barvy, kterou do hmoty přidáte, pokud nechcete mít spáry bílé.
Kuchyňskou houbu na mytí nádobí na roztírání spárovací hmoty.
Suchý hadřík nebo papírové utěrky na konečné dočištění výrobku.
Lak na přelakování hotového dílka.
Jak jsem tvořila:
Na tác jsem si nakreslila motiv a na něj podle vzoru (i tak jsem občas ujela) nalepila naštípaná sklíčka. Mezi jednotlivými střípky jsem nechávala dostup jeden až dva milimetry, klidně může být i víc, on se svět nezboří.
Lepidlo jsem nechala přes noc zaschnout, pak jsem tác obrátila a vyklepala případné nečistoty a tím také zkontrolovala, zda jsou všechna sklíčka přilepená.
Na okraje tácu jsem nalepila ochrannou pásku, podle návodu připravila spárovací hmotu - návod byl popsán blbě, takže jsem musela sama přijít na to, že hmota musí mít konzistenci asi jako zubní pasta. Po částech jsem ji z misky vylila na tác a houbičkou na mytí nádobí (neocenitelný pomocníček) jsem do všech spár hmotu zatlačila. Hmota rychle tuhne, proto i práce s ní musí být rychlá. Asi po pěti minutách jsem vzala houbičku a celý tác jí přejela znovu. Potom jsem papírovými utěrkami podnos vyčistila, vyleštila a nechala zaschnout.
Hotové dílko ještě doporučuji přelakovat, aby déle vydrželo. Po nanesení laku (může být více vrstev) lze výrobek normálně používat, čistí se navlhčenou houbičkou nebo hadříkem.
Nakreslený motiv
Nalepená sklíčka bez spárovací hmoty
P.S: Omlouvám se za kvalitu některých fotografií, ale nepočítala jsem s tím, že je budu někde zveřejňovat, tak jsem se prostě moc nesnažila...
Koukám, že tady má někdo přebytek volného času.
OdpovědětVymazat[1]: To si piš. Ale na svojí obranu musím uvést, že zrovna tohle jsem dělala dva týdny po večerech, když děti spaly .
OdpovědětVymazatinak ti poviem, ved to je nadherny obraz! obraz na tacke
OdpovědětVymazatMozajkářko!
OdpovědětVymazatDíky, velice pěkný návod. Mozaiky zatím tvoříme pouze z barevného papíru.
OdpovědětVymazatSkoro jako ten v té knížce co mi už nějakou dobu leží doma
OdpovědětVymazatJá se asi do toho opravdu pustím. Už o tom mluvím takovou dobu a ted' už se v podstatě nebudu mít na co vymlouvat. Nejprve inspirace a ted' i návod.
OdpovědětVymazatAť vám návod věrně slouží !
OdpovědětVymazatTo musela být pěkná piplačka!
OdpovědětVymazatdobrý den, ráda bych se zeptala, kde jste sehnala mozaiková sklíčka? Děkuji
OdpovědětVymazat[10]: Tady: http://www.decuart.cz/
OdpovědětVymazatNo musela to být tedy sakra piplačka, byl to docela složitý vzor Koukám, že sis zakoupila víc barev sklíček a podnos se opravdu povedl
OdpovědětVymazat