...vodní pevnosti ve tvaru hvězdy plné valů, hradeb, vodních příkopů, zeleně a voňavých a sladkých ostružin, ve městě, jehož centrum přejdete šnečím tempem z jednoho konce na druhý za patnáct minut (my si procházku po městě značně prodloužili tím, že jsme ho poctivě celé obešli po hvězdicovitých valech), a ve kterém je v Nizozemí největší koncentrace českých turistů v poměru k ostatním národnostem. Naarden je totiž místo posledního odpočinku Jana Amose Komenského, kterému zde bylo zřízeno skutečně důstojné pietní místo včetně překrásného muzea a mauzolea věnovaných nejen tomuto učiteli národů, ale i českým dějinám. Být Čechem, být v Nizozemí a nezavítat na tato místa, je jako jíst svíčkovou bez omáčky. A bez knedlíků :).
Jiřinko, díky ti za báječný tip na výlet, jen málo míst na mě zapůsobilo tak, jako právě Naarden :).
Jediná fotografie (zdroj obrázku) v článku, která není autorská (fakt nebylo v mých lidských silách přesně takovou pořídit :)) , ale zcela jistě sem patří. Pokud se vám zdá tento tvar povědomý, nemýlíte se, Naarden totiž najdete na naší dvousetkorunové bankovce :).
Kostel svatého Víta nebo také Svatovítský kostel, gotická bazilika, jejíž věž, nejstarší část kostela, pochází z roku 1380.
Budova radnice z roku 1601
Socha J.A.Komenského od Vincence Machovského
Informace, kterou jsem k soše našla v muzeu.
Procházka po valech a hradbách
Utrechtská brána
Muzeum a mauzoleum J.A. Komenského sídlí v bývalém klášteře.
V muzeu je umístěna expozice Vívat Comenius - posel vzdělanosti, lidskosti a tolerance. Skládá se z panelů, které představují různá životní období J.A.Komenského.
Podíváte-li se na obrázky výše, uvidíte mezi černými panely dole a bílými nahoře panely hnědé. Matěje naštěstí nenechaly šuplíky bez madel chladným, a tak jsme my ani ostatní návštěvníci nebyli díky jeho zvědavosti ochuzeni o podstatnou (a hlavně zábavnou) část výstavy. Stačilo jen zatlačit :).
Škola hrou :)
Když se spojí fotograf s obrazem... :D
Model pracovny J.A.Komenského
Orbis pictus
Manualník od J.A.K. a Bible kralická
3D vizualizace dobového života se zvukovým doprovodem
Animovaný příběh o životě učitele národů - vtipný a mimo jiné i v českém jazyce.
Kaple s hrobem J.A.Komenského, autorem návrhu mauzolea byl český architekt Jaroslav Machoň.
Sklářské motivy vyrobil Jaroslav Benda.
Dřevořezba od Karla Štipla
Zástěna s úchvatnými plastikami s výjevy ze života J.A.Komenského od umělce Jaroslava Horejce, který je také autorem svícnu u hrobu.
A nakonec pohled z ochozu, kde se nachází dobové informace k otevření mauzolea, návštěvní kniha a další zajímavosti.
Tohle je opravdu nádherné, úctyhodné místo. Děkuji za zprostředkování. Pokud by ti to nevadilo, použila bych tvé fotky do výuky, až zase budeme probírat Komenského.
OdpovědětVymazatHani, je, to místo má neuvěřitelnou atmosféru.
VymazatFotky samozřejmě použij, jsem ráda, když budou sloužit dál, obzvláště pak ke vzdělávání :).
Svíčková bez omáčka a bez knedlíků. A bez brusinkového terče.
OdpovědětVymazatPěkné fotky.
Na ten jsem zapomněla!
VymazatA děkuji :).
Jo,jo byla jsem tam a taky si město užila.
OdpovědětVymazatFotky máš moc krásné.
Měj se hezky ! Klidný víkend!
Hanka
Děkuji ti, i tobě krásný zbytek víkendu přeji :).
VymazatNádherné fotografie a moc hezky a zajímavý článek. To opevnění na některých fotografiích mi trochu připomínají Terezín. Je tam krásně a já děkuji za úžasnou podívanou. Na tento blog se určitě budu vracet za zajímavými příspěvky. Jani přeji krásné dny.
OdpovědětVymazatDěkuji za milý komentář i za návštěvu! :)
VymazatWow, Holandsko je fakt nádherná země. Třeba ho jednou navštívím. Nás nejvíce uchvátilo Švýcarsko
OdpovědětVymazatMáš pravdu, mě tahle země naprosto uchvátila :).
VymazatMoc krásný výlet. Nizozemí bych taky někdy ráda navštívila....
OdpovědětVymazatVřele doporučuji, určitě se do těch míst dělají poznávací zájezdy :).
VymazatJaninko, dělají - už jich bývá méně, ale jsou, já mám spadeno nyní na Frísko. A něco k tomu. Pa a s tou dvousetkorunou jsem to nevěděla! Díky! To jsem tedy bývalá pokladní! Hanba mi.
VymazatJiřina z N.
Tak to Frísko ti přeji, koukala jsem se na mail, co jsi posílala, kéž by ti to někdy vyšlo :).
VymazatSkvělý článek se spoustou cenných informací, u bankovky si zpaměti ani nevybavím, že tam nějaká 3D mapa města je, Vincenc Makovský byl náš skvělý sochař, ale nečekal bych ho za za hranicemi, a muzeum je také parádní. Jen si vzpomínám, že se před několika lety mluvilo, že jeho provoz už Holanďané nechtějí financovat, protože asi návštěvníků tam moc nebude, podobně jako kdybychom u nás někde měli muzeum Erasma Rotterdamského, i když ten asi u nás na rozdíl od Komenského nikdy nebyl.
OdpovědětVymazatDěkuji ti :). S tím provozem máš pravdu, zhruba před dvaceti lety Naarden ustoupilo od financování muzea i mauzolea, s českou vládou se ale dohodli, že bude na provoz přispívat částkou tuším 80 tisíc euro, dnes už to ale asi bude víc.
VymazatVelmi vlastenecké - hned jsem dostala chuť podívat se znovu na České nebe :-) A ta ptačí perspektiva je naprosto úžasná. To je člověku skoro líto, že neumí lítat!
OdpovědětVymazatDěkuji ti! :)
VymazatJani, to musel být krásný výlet. Fotka, kterou jsi objevila je skvělá. Také bych se do Nizozemska ráda podívala, ale to asi až někdy příště 😉 Zaujala mě ta dřevořezba, nádhera. Měj se hezky, pá 😉😊
OdpovědětVymazatEvi, pořádají se poznávací zájezdy i přímo do Naardenu, tak pokud ti zdraví slouží a nevadí ti autobus, neváhej :).
VymazatJani, skvělý článek s nádhernými fotografiemi. 👍👍👍 Zažívám pocit, jako bych tam s vámi byla.
OdpovědětVymazatDěkuji za zprostředkování návštěvy Naardenu, kam bych se moc ráda podívala.
Měj hezké dny.
Alenko, moc děkuji, o to, aby se čtenář cítil, jako by tam byl, jsem se snažila. Jsem ráda, že se to povedlo :).
VymazatNo vida, Jaroslav Horejc. Nedávno jsem ho zmiňoval jako autora československých stříbrných deseti a dvacetikorun :-).
OdpovědětVymazatNo vida! :)
VymazatJaninko, já děkuji tobě, žes nebyla k mým návrhům hluchá, hihi.
OdpovědětVymazatPřeji tobě a tvé rodině spoustu dalších krásných cest. Jiřina z N.
Díky moc, Jiřinko :).
VymazatAh, Komenský. Tak tam by se můj manžel popásl. Před asi 15 lety narazil na myšlenky Komenského a hrozně se jím nadchl. Až tak, že sepsal a samovydal o jeho (Komenského) názorech a postojích knížku. Pak, když jsme v roce 2015 celá rodina navštívili mou rodnou hroudu, musela jsem s ním prolézt všechna tři muzea, o kterých se dopídil, že existují - ve Fulneku, v Uherském Brodě a v Praze. Koukám, že jsme to měli vzít i přes ten Naarden. Vypadá to tam moc krásně. :-)
OdpovědětVymazatPáni, to je úžasný příběh! Málokdo se dokáže pro něco tak velkého nadchnout tak, jako tvůj manžel, a dotáhnout to do konce :).
VymazatNávštěvu Naardenu vřele doporučuji, je to od Amsterdamu asi 25 minut jízdy autem, takže to třeba někdy můžete sfouknout dohromady :).
No nevím, manžel není lítací. Po zpátečné cestě se mu udělalo hrozně zle. Tak to na nějaký další výlet s ním přes louži moc nevidím. :-)
VymazatTak to naprosto chápu!
VymazatTo je vážně bezvadný tip na výlet!
OdpovědětVymazatDěkuji! :)
VymazatNádherný výlet!
OdpovědětVymazatDíky, milá Míšo :).
VymazatHolandská města mají (aspoň pro mne) zvláštní půvab a tohle není výjimkou. Úvodní fotka je moc hezká, ta sem opravdu patří :). Jinak mi Naarden připomněl malé městečko Nieuwpoort, kde jsem byla loni na podzim
OdpovědětVymazatDěkuji, máš pravdu, bez té fotky by to nebylo ono. Psát o tom, že je město hvězdicovitého tvaru, nebo to vidět na obrázku, je docela rozdíl :).
VymazatNizozemí jsem si zamilovala a určitě jsem tam nebyla naposledy :).
Nádherné místo, které rodiče s Hančou navštívili (já tam bohužel kvůli škole nebyla) a moc se jim tam líbilo. Je krásné najít kus Čech i takhle daleko od domova :)
OdpovědětVymazatTo opravdu je, ten kousek Čech, jak hezky píšeš, měl neuvěřitelnou atmosféru :).
VymazatKrásný a poučný výlet. Hned bych vyrazila :-).
OdpovědětVymazatDěkuji, to opravdu byl :).
VymazatTo je nádherné cestování po stopách našeho velikána Komenského. Opravdu úchvatné. To by stálo za to, vidět vše na vlastní oči.
OdpovědětVymazatJedna paní mne odkázala na tvůj článek o demenci ve virtuální realitě. Péče o osobu s demencí je velmi náročná fyzicky i psychicky. Pokud se stařecká demence rozjede naplno, je bezpečnější umístit člověka do domova se speciálním režimem. Mnohdy ani nepoznává své blízké. Je to smutné, ale v současnosti takovému člověku není pomoci.
Byl to opravdu nevšední a úžasný zážitek :).
VymazatOhledně demence nemůžu nic jiného, než souhlasit. Pro pečující je taková péče velice náročná vzhledem k tomu, že to jsou většinou děti nemocných, kteří už jsou sami v důchodovém věku. Mám vždy velikou radost, když má klient s těžkou demencí světlou chvilku, kdy se mu vrací vzpomínky...
Krásná místa i fotografie! Jani, měj se dobře. Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Díky, Leni! :)
VymazatTak pri oristi ceste do Holandska
OdpovědětVymazatDoporučuji! :)
VymazatKrásný výlet, fotky se ti moc povedly. 🙂
OdpovědětVymazatDíky, Nikolko :).
Vymazat